Rím (druhá časť)


Pohľad na Anjelský hrad


           Hrejivé slnečné lúče mi ráno šteklia tvár a predurčujú na opäť silno tropický deň v Ríme. Vôňa čerstvých a hlavne s láskou pripravených priateľových raňajok si našla moje zmysly a ja bez zbytočných okolkov vstávam a teším sa na nové zážitky.

         Dnes sme sa rozhodli pre najmenší štát na svete s rozlohou 0,44 km2, sídlo papa – Vatikán. Turisti majú vždy jednu veľkú výhodu – idú peši, nikde sa nemusia ponáhľať a hlavne sú v pohode. Na druhej strane je práve ten ruch, chaos a uponáhľaný život. Dva kontrasty, ktoré sa nestretnú a dávajú možnosť užiť si nové mesto. Veď uznajte, prechádzate sa po svojom meste na Slovensku a málo kedy sa pozriete hore na fasády domov, na ornamenty, či sochy. Je to už rutina, ktorá robí každodenný život všedným a tak trošku vyblednutým.

          Tu v Ríme, z pohľadu turistov je to naopak. Ranné farby sú tak pozitívne a povznášajúce. Prechádzka pri rieke Tiber, cez most k Anjelskému hradu, bývalému väzeniu pápežov a následne dlhá, pomerne nová hlavná cesta k Svätopeterskému námestiu. Krása, choďte sem. Po príchode na Námestie sv. Petra sme zistili, že celý stred je preplnený rovnomerne usporiadanými stoličkami, čo značí, že sa konala alebo sa bude konať nejaká udalosť s účasťou pápeža. Na naše nešťastie, ako sme zistili, sa konala včera. Pápeža Františka teda dnes neuvidíme, boli sme tak blízko... ach, no čo už, někdy příšte. :-)

          Na to, aby ste si vychutnali samotnú baziliku, musíte vystáť dosť dlhú radu. Martin, môj priateľ, však zbadal vpredu slovenskú vlajku, ktorá viala v ruke jednej z mníšok. Neviem ako to robí, ale zrazu sme sa ocitli v polovici radu a nie na jeho samotnom konci. Pri milom a vtipnom rozhovore sme sa dostali raz dva do chrámu sv. Petra. Je to majestátna stavba, ktorá patrí určite do hľadáčika každého turistu. Ako bonus odporúčam taktiež výstup 551 schodmi až na kupolu (samozrejme peši, aby ste si to zapamätali). :-) Miestami ste išli v 60° sklone, ale stálo to za to. Panoramatický výhľad z kupoly vám predostrie Rím a Vatikán ako na dlani. Urobíte si neopakovateľné fotky a váš album bude o to cennejší. Ďalšie pamiatky ako Sixtínska kaplnka, Vatikánske múzeá sú len ďalšími možnosťami na spestrenie. Je to už len na vás. Ak ste zástancami klasických pohľadníc a obliznutia známky, tak neváhajte a rozpošlite svoje srdečné pozdravy priamo Vatikánskou poštou, hneď po pravej strane od východu z baziliky.

          Zabralo to asi pol dňa a my sa neodolateľne nechávame rozhíčkavať prívetivými uličkami v samotnom centre, chuťami pravých talianskych zmrzlín, lákajúcimi vôňami z reštaurácií a neskutočnými námestiami...

Zajtra sadáme na bicykle a prebehneme toho trošku viac. Tešte sa!

Vaša Katharine. 


  

  

Vatikán

 

Top: Koton
Sukňa: Promod
Topánky: Sempre
Kabelka: Bisaku
Klobúk: Rim

Fashion is beautiful

Menovky: ,